Eaton S20P11S07
SKU: CS4988823MPN: S20P11S07Alternate Part #: S07203UPC/EAN: 786680129582
Eaton General purpose encapsulated transformer

$2,824.79
UnitAvailable on backorder
Product Details
General-Purpose Encapsulated Transformer Single-phase PV: 240 X 480V Taps: 1 at +5% FCAN 2 at -5% FCBN X 2 at +2.5% FCAN 4 at -2.5% FCBN SV: 120/240V 115°C 7.5 kVA Aluminum windings FR176 Indoor-Outdoor 60 Hz NEMA 3R 1 hp
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | FR176 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 1 at +5% FCAN, 2 at -5% FCBN x 2 at +2.5% FCAN, 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated |
| Volt Ampere Rating | 7.5 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
Specifications
| SKU | CS4988823 |
|---|---|
| MPN | S20P11S07 |
| Alternate Part # | S07203 |
| UPC/EAN | 786680129582 |



