Eaton S20L11S15CUSS4X
SKU: CS4988603MPN: S20L11S15CUSS4XAlternate Part #: S15242UPC/EAN: 786680116124
Eaton General purpose encapsulated transformer

$20,048.46
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton General-purpose encapsulated transformer EP Single-phase 240 x 480V 2 at -5% FCBN x 4 at -2.5% FCBN 120/240V 115°C 15 kVA Copper windings FR1804X 23A Indoor-Outdoor 60 Hz NEMA 4X
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Design | EP |
| Enclosure | NEMA 4X |
| Frame | 1804X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 15 kVA |
| Kva Rating | 15 kVA |
| Mounting | Wall |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 240 V, 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | NEMA 4X Stainless Steel Enclosure |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN x 4 at -2.5% FCBN |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | General-purpose encapsulated transformer |
| Volt Ampere Rating | 15 kVA |
| Weathershield | Indoor-Outdoor |
| Wiring Connection | 23A |
Specifications
| SKU | CS4988603 |
|---|---|
| MPN | S20L11S15CUSS4X |
| Alternate Part # | S15242 |
| UPC/EAN | 786680116124 |


