Eaton STS367UP61
SKU: CS4981663MPN: STS367UP61UPC/EAN: 786685830186
Eaton shunt trip safety switch





$18,127.97
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Shunt trip safety switch, 800 A, 1NO/1NC alarm switch only, Coil V: 24 Vdc, NEMA 4, Painted steel, 600 V, Three-pole, Non-fusible
Attributes
| Alarm Type | Alarm switch |
| Amperage Rating | 800A |
| Coil Voltage | 24 Vdc |
| Contact Configuration | 1 NO/NC |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Protection | Non-fusible |
| Type | Shunt trip safety switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | INH |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4981663 |
|---|---|
| MPN | STS367UP61 |
| UPC/EAN | 786685830186 |


