Eaton STS367FP11
SKU: CS4981602MPN: STS367FP11UPC/EAN: 786685829579
Eaton shunt trip safety switch





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Shunt trip safety switch, 800 A, 1NO/1NC alarm switch only, Coil V: 24 Vac, NEMA 4, Painted steel, 600 V, Three-pole, Fusible without neutral
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Auxiliary Contacts | Alarm switch |
| Coil Voltage | 24 Vac |
| Contact Configuration | 1 NO/NC |
| Enclosure | NEMA 4 |
| Enclosure Material | Painted steel |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Protection | Fusible without neutral |
| Type | Shunt trip safety switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4981602 |
|---|---|
| MPN | STS367FP11 |
| UPC/EAN | 786685829579 |


