Eaton STCRK48VAC
SKU: CS4981062MPN: STCRK48VACUPC/EAN: 786685830315
Eaton shunt trip coil replacement kit

$238.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Shunt trip coil data, 48V coil voltage, 50/60 Hz frequency rating, 26.4V minimum operating voltage, 0.05 seconds response time, 170 Vac rms minimum voltage
Attributes
| Coil Voltage | 48 V |
| Frequency Rating | 50-60 Hz |
| Operating Voltage | 26.4 V |
| Rms Voltage | 170 Vac RMS |
| Time Delay | 0.05 seconds |
Specifications
| SKU | CS4981062 |
|---|---|
| MPN | STCRK48VAC |
| UPC/EAN | 786685830315 |


