Eaton RV48M28T7516CUPB
SKU: CS4979082MPN: RV48M28T7516CUPBUPC/EAN: 786680223037
Eaton Breaker integrated ventilated transformer

$27,617.94
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Breaker integr@ed ventil@ed transformer, K-f 1 prim MCCB JGE3250FAGC, CU wndng, DOE2016, NEMA2, FR942SD, 220°C, 75 kVA, E-S shld, Fl/wall mt, 3-ph, PV: 480V dlt, SV: 208Y/120, NEMA ST-20, 2 @ +2.5%, 4 @ -2.5%, 150°C, 75 kVA, 280BPB
Attributes
| Coil Material | Copper |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR942SD |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 75 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor or wall |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 1; Primary MCCB JGE3250FAGC |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient breaker integrated ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 75 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wiring Connection | 280BPB |
Specifications
| SKU | CS4979082 |
|---|---|
| MPN | RV48M28T7516CUPB |
| UPC/EAN | 786680223037 |
