Eaton RV48M28T3316SB
SKU: CS4979060MPN: RV48M28T3316SBUPC/EAN: 786680222993
Eaton Breaker integrated ventilated transformer

Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Breaker integrated ventilated transformer, K-1, sec MCCB NGS3120KSEC, AL wndng, DOE 2016, NEMA2, FR945SD, 220°C, 300 kVA, Flr mt, 3-ph, PV: 480V delta, SV: 208Y/120, NEMA ST-20, 2 @ +2.5%, 4 @ -2.5%, 150°C, 300 kVA, 280BSB
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Efficiency | 10 CFR Part 431-2016 (DOE 2016) |
| Enclosure | NEMA 2 |
| Frame | FR945SD |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 220 °C |
| Kva Rating | 300 kVA |
| Modification 1 | Electrostatic shield |
| Mounting | Floor |
| Phase | Three-phase |
| Primary Voltage | 480 V delta |
| Secondary Voltage | 208Y/120 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Special Features | K-factor 1; Secondary MCCB NGS3120KSEC |
| Tap Size | 2 at +2.5%, 4 at -2.5% |
| Temperature Rise | 150 °C rise |
| Type | Energy-efficient breaker integrated ventilated transformer |
| Volt Ampere Rating | 300 kVA |
| Voltage Rating | 480 Vac-208Y/120 Vac |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Weathershield | WS69 |
| Wiring Connection | 280BSB |
Specifications
| SKU | CS4979060 |
|---|---|
| MPN | RV48M28T3316SB |
| UPC/EAN | 786680222993 |
