Eaton RS2R-11-K4200-SWD
SKU: CS4978731MPN: RS2R-11-K4200-SWDUPC/EAN: 786689528287
Eaton RS-Titan non-contact door interlock safety switch

Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton RS2R Series Safety Interlock Switch, Magnetic Reed Switch, Polyamide enclosure, 300 mA max DC, 1 Normally Open and 1 Normally Closed, 300 mA at 24 Vdc, 4 Pin M12 Connector 2-meter length, \< 10%
Attributes
| Accuracy | < 10% |
| Cable Type | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Connection | 4-pin M12 connector |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Contact Rating | 300 mA at 24 Vdc |
| Enclosure Material | Polyamide |
| Environmental Rating | IP67, IP69K |
| Maximum Dc Current | 300 mA |
| Operating Temperature Max | 131 FAH |
| Operating Temperature Max Uom | FAH |
| Operating Temperature Min | 14 FAH |
| Operating Temperature Min Uom | FAH |
| Switch Type | Magnetic reed switch |
Specifications
| SKU | CS4978731 |
|---|---|
| MPN | RS2R-11-K4200-SWD |
| UPC/EAN | 786689528287 |

