Eaton RGH316T96XWP44
SKU: CS4978186MPN: RGH316T96XWP44Alternate Part #: 1485D23G76UPC/EAN: 786685377520
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Series G electronic molded case circuit breaker, RG-frame, RG, Digitrip 910 RMS, Electronic LSIG trip, 250A trip rating, Three-pole, 1600A, 125 kAIC at 240 Vac, 65 kAIC at 480 Vac, Load side, 50/60 Hz, 225A
Attributes
| Amperage Rating | 1600 A |
| Circuit Breaker Type | RG |
| Frame | RG |
| Frequency Rating | 50 to 60 Hz |
| Interrupt Rating | 125 kAIC at 240 Vac 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Permanent Current | 225A |
| Rating Plug | 1600A |
| Series | Series G |
| Terminals | Load side |
| Trip Type | Electronic LSIG |
| Type | Complete breaker |
Specifications
| SKU | CS4978186 |
|---|---|
| MPN | RGH316T96XWP44 |
| Alternate Part # | 1485D23G76 |
| UPC/EAN | 786685377520 |

