Eaton QC1100S
SKU: CS4976906MPN: QC1100SUPC/EAN: 786679160589
Eaton QC thermal magnetic circuit breaker





$326.10
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QC Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,100 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,Thermal-magnetic,QC,Standard,Non-interchangeable,120, 208, 240 Vac/Vdc
Attributes
| Amperage Rating | 100 A |
| Circuit Breaker Type | QC |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Options | Non-interchangeable |
| Shunt Trip | 120-240V |
| Terminals | Standard |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976906 |
|---|---|
| MPN | QC1100S |
| UPC/EAN | 786679160589 |










