Eaton QC1020V
SKU: CS4976875MPN: QC1020VAlternate Part #: 5680D08G53UPC/EAN: 786679839867
Eaton QC thermal magnetic circuit breaker





$44.69
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QC Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,50° C Calibration,20 A,10 kAIC,Single-pole,120/240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QC,Non-interchangeable
Attributes
| Amperage Rating | 20 A |
| Circuit Breaker Type | QC |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Options | Non-interchangeable |
| Special Features | 50° C Calibration |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4976875 |
|---|---|
| MPN | QC1020V |
| Alternate Part # | 5680D08G53 |
| UPC/EAN | 786679839867 |










