Eaton QCR3030HT
SKU: CS4976857MPN: QCR3030HTAlternate Part #: 7804C91G05UPC/EAN: 782114225714
Eaton QCR thermal magnetic circuit breaker





$201.33
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Quicklag Type QCR ½-inch Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker,Industrial circuit breaker,Rear mounting,30 A,10 kAIC,Three-pole,240 V,Thermal-magnetic,Cable-in/cable-out,QCR,Ring or spade lug terminals
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Application | Rear mounting |
| Circuit Breaker Type | QCR |
| Connection | Cable-in/cable-out |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Rear |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Special Features | Ring or Spade Lug Terminals |
| Terminals | Ring or spade lug |
| Trip Type | Thermal-magnetic |
| Type | Industrial circuit breaker |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4976857 |
|---|---|
| MPN | QCR3030HT |
| Alternate Part # | 7804C91G05 |
| UPC/EAN | 782114225714 |










