Eaton QB1030GF
SKU: CS4976545MPN: QB1030GFUPC/EAN: 786680222429
Eaton QB GFCI circuit breaker





$504.83
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton QB GFCI circuit breaker,Ground fault circuit breaker,30A,10 kAIC,Single-pole,120/240V,Non-Interchangeable,5 mA Trip sensitivity,Bolt-on,#14-4 AWG,QB
Attributes
| Amperage Rating | 30 A |
| Circuit Breaker Type | QB |
| Connection | Bolt-on |
| Interrupt Rating | 10 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Single-pole |
| Trip Rating | 5 mA trip sensitivity |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Ground fault circuit breaker |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
| Wire Size | #14-4 AWG |
Specifications
| SKU | CS4976545 |
|---|---|
| MPN | QB1030GF |
| UPC/EAN | 786680222429 |




