Eaton QBHW3060HT
SKU: CS4976507MPN: QBHW3060HTAlternate Part #: 4D16304G10UPC/EAN: 786685384863
Eaton QB thermal magnetic circuit breaker





$1,149.08
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, Three-pole, Ring or Spade Lug Terminals, 60A, 22 kAIC, 240V, Bolt-on mounting
Attributes
| Amperage Rating | 60 A |
| Circuit Breaker Type | QBHW |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Quantity | 32.0000 |
| Special Features | Ring or Spade Lug Terminals |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag |
| Voltage Rating | 240 V - 240 V |
| Voltage Rating Uom | 4K |
Specifications
| SKU | CS4976507 |
|---|---|
| MPN | QBHW3060HT |
| Alternate Part # | 4D16304G10 |
| UPC/EAN | 786685384863 |










