Eaton QBHW2070V
SKU: CS4976469MPN: QBHW2070VUPC/EAN: 782116926367
Eaton QB thermal magnetic circuit breaker





$523.81
UnitAvailable on backorder
Product Details
Quicklag Industrial Thermal-Magnetic Circuit Breaker, 70A, QBHW type, 22 kAIC, Two-pole, Non-Interchangeable, 120/240V, 50° C Calibration
Attributes
| Amperage Rating | 70A |
| Circuit Breaker Type | QBHW |
| Interrupt Rating | 22 kAIC |
| Mounting Method | Bolt-on |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Quantity | 7.0000 |
| Special Features | 50° C Calibration |
| Trip Type | Non-Interchangeable |
| Type | Quicklag |
| Voltage Rating | 120/240 V |
| Voltage Rating Uom | INH |
Specifications
| SKU | CS4976469 |
|---|---|
| MPN | QBHW2070V |
| UPC/EAN | 782116926367 |









