Eaton QA3033TK6007
SKU: CS4976303MPN: QA3033TK6007Alternate Part #: PQ303TK7N6UPC/EAN: 782116948253
Eaton pringle bolted pressure switch

$14,188.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Interlock, Manual bolted pressure contact switch, 3000A, 2NO-2NC, Top, Fusible, 600V, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 3000A |
| Contact Configuration | 2 NO-2 NC |
| Feed Type | Top |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Interlock | Key interlock provision |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | Interlock |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976303 |
|---|---|
| MPN | QA3033TK6007 |
| Alternate Part # | PQ303TK7N6 |
| UPC/EAN | 782116948253 |
