Eaton QA2533N4805
SKU: CS4976269MPN: QA2533N4805Alternate Part #: PQ253NF5UPC/EAN: 782116948666
Eaton pringle bolted pressure switch

$8,810.47
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Manual bolted pressure contact switch, 2500A, 1NO-1NC, Non-fusible, 480V, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 2500A |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Non-fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976269 |
|---|---|
| MPN | QA2533N4805 |
| Alternate Part # | PQ253NF5 |
| UPC/EAN | 782116948666 |
