Eaton QA2533B600
SKU: CS4976263MPN: QA2533B600Alternate Part #: PQ253BN6UPC/EAN: 782116948710
Eaton pringle bolted pressure switch

$9,711.82
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Manual bolted pressure contact switch, 2500A, Bottom, Fusible, 600V, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 2500A |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 600 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 600 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976263 |
|---|---|
| MPN | QA2533B600 |
| Alternate Part # | PQ253BN6 |
| UPC/EAN | 782116948710 |
