Eaton QA2033B480K5
SKU: CS4976226MPN: QA2033B480K5Alternate Part #: PQ203BK5UPC/EAN: 782116948949
Eaton pringle bolted pressure switch

$10,087.88
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Interlock, Manual bolted pressure contact switch, 2000A, 1NO-1NC, Bottom, Fusible, 480V, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 2000A |
| Contact Configuration | 1 NO-1 NC |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Interlock | Key interlock provision |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Special Features | Interlock |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976226 |
|---|---|
| MPN | QA2033B480K5 |
| Alternate Part # | PQ203BK5 |
| UPC/EAN | 782116948949 |
