Eaton QA1233B4806
SKU: CS4976162MPN: QA1233B4806Alternate Part #: PQ123B6UPC/EAN: 782116899739
Eaton pringle bolted pressure switch

$7,992.68
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch, Manual bolted pressure contact switch, 1200A, 1NO-1NC, Bottom, 480V, Fusible, NEMA ⅓R/4/12, Three-pole, Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 1200A |
| Feed Type | Bottom |
| Fuse Configuration | Fusible |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Fusible |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976162 |
|---|---|
| MPN | QA1233B4806 |
| Alternate Part # | PQ123B6 |
| UPC/EAN | 782116899739 |
