Eaton QA0833N480K
SKU: CS4976142MPN: QA0833N480KAlternate Part #: PQ083NFKUPC/EAN: 782116949588
Eaton pringle bolted pressure switch

$6,840.65
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton pringle bolted pressure switch,Interlock,Manual bolted pressure contact switch,800A,Non-fusible,480V,NEMA ⅓R/4/12,Three-pole,Three-wire
Attributes
| Amperage Rating | 800A |
| Fuse Configuration | Non-fusible |
| Interlock | Key interlock provision |
| Nema Rating | NEMA 1, NEMA 3R, NEMA 4, NEMA 12 |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Number Of Wires | 3 |
| Protection | Non-fusible |
| Special Features | Interlock |
| Switch Type | Manually operated contact switch |
| Type | Manual bolted pressure contact switch |
| Voltage Max | 480 V |
| Voltage Max Uom | AMP |
| Voltage Rating | 480 V |
| Voltage Rating Uom | AMP |
Specifications
| SKU | CS4976142 |
|---|---|
| MPN | QA0833N480K |
| Alternate Part # | PQ083NFK |
| UPC/EAN | 782116949588 |
