Eaton P48G11S0512FS64X
SKU: CS4975926MPN: P48G11S0512FS64XAlternate Part #: P05PA0054XUPC/EAN: 786680235498
Eaton Mini-Power center

$25,142.21
UnitAvailable on backorder
Product Details
5 kVA Mini Power Center 1PH 480-120/240, 80C Rise, NEMA 4X 316 Stainless steel enclosure, FD Primary Main breaker, 12 branch spaces
Attributes
| Coil Material | Aluminum |
| Enclosure | NEMA 3R |
| Frame | 2854X |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Insulation | 180 °C |
| Kva | 5 kVA |
| Kva Rating | 5 kVA |
| Modification 1 | FD primary main |
| Mounting | Wall Mount |
| Phase | Single-phase |
| Primary Voltage | 480 V |
| Secondary Voltage | 120/240 V |
| Sound Level | NEMA ST-20 |
| Tap Size | 2 at -5% FCBN |
| Temperature Rise | 115 °C rise |
| Type | Mini-power center |
| Volt Ampere Rating | 5 kVA |
| Weathershield | Not required |
| Wiring Connection | M48G11D |
Specifications
| SKU | CS4975926 |
|---|---|
| MPN | P48G11S0512FS64X |
| Alternate Part # | P05PA0054X |
| UPC/EAN | 786680235498 |
