Eaton PXM2290MA65115-2B
SKU: CS4974680MPN: PXM2290MA65115-2BUPC/EAN: 786685608181
Eaton enclosed meter






Contact us for pricing and availability
Product Details
Power Xpert Meter, 2290 Series, Enclosed, 768 MB, NEMA 12, 90-265 Vac/dc, 5A secondary, 60 Hz, 2 relay outputs, 2 status inputs, 480V control power transformer, 1 meter, Modbus RTU/TCP, BACnet/IP, KYZ pulse, Gateway card
Attributes
| Degree Of Protection | NEMA 12 |
| Display | Meter Faceplate |
| Enclosure | NEMA 12 |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Input | 2 status |
| Input Current | 5 A |
| Input Voltage | 90-265 Vac/dc |
| Memory | 768000000 MB |
| Meter Type | PXM 2000 series |
| Model | Enclosed |
| Number Of Meters | 1.0000 |
| Output | 2 relay |
| Power Supply | 480 Vac w/ CPT |
| Series | 2290 Series |
| Transformer Type | 480 V |
Specifications
| SKU | CS4974680 |
|---|---|
| MPN | PXM2290MA65115-2B |
| UPC/EAN | 786685608181 |




