Eaton PDJ53T0800E4XN
SKU: CS4973141MPN: PDJ53T0800E4XNAlternate Part #: 81D6747T05UPC/EAN: 786679286388
Eaton Power Defense molded case circuit breaker





Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 600V Max, Frame 5, Three Pole, 800A, 150kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ CAM Link, ZSI and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD5 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Communication | CAM Link |
| Frame | 5 |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 150 kAIC @480/277V (UL) 200 kAIC @240V (UL) 85 kAIC @600/347V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / CAM / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Rating | 800 A |
| Trip Type | PXR 20 LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Max | 600 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4973141 |
|---|---|
| MPN | PDJ53T0800E4XN |
| Alternate Part # | 81D6747T05 |
| UPC/EAN | 786679286388 |
