Eaton PDJ53T0800E4MM
SKU: CS4973134MPN: PDJ53T0800E4MMAlternate Part #: 81D6731T02UPC/EAN: 786679710593
Eaton Power Defense molded case circuit breaker





$10,661.11
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, UL/CSA 600V Max, Frame 5, Three Pole, 800A, 150kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals (Metric Tapped Conductors)
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD5 UL/CSA Only |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 5 |
| Interrupt Rating | 150 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 200 kAIC @240V (UL) 150 kAIC @480/277V (UL) 85 kAIC @600/347V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Rating | 800 A |
| Trip Type | PXR 20 LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Max | 600 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4973134 |
|---|---|
| MPN | PDJ53T0800E4MM |
| Alternate Part # | 81D6731T02 |
| UPC/EAN | 786679710593 |
