Eaton PDG40K0300VFAK
SKU: CS4963974MPN: PDG40K0300VFAKUPC/EAN: 786689343279
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Discontinued - Contact Us For Pricing & Availability
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 4, Four Pole (0% N), 300A, 50kA/480V, 50C T-M (Fxd-Adj) TU, Standard Terminals Line Only (PDG4X4TA700)
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Class | Class A |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole (0% N) |
| Protection | 0% neutral protection |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | 50C T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |