Eaton PDG40G0800VFAK
SKU: CS4963966MPN: PDG40G0800VFAKUPC/EAN: 786689343118
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
Contact us for pricing and availability
Product Details
Eaton Power Defense molded case circuit breaker, Globally Rated, Frame 4, Four Pole (0% N), 800A, 35kA/480V, 50C T-M (Fxd-Adj) TU, Standard Terminals Line Only (PDG4X4TA800)
Attributes
| Amperage Rating | 800 A |
| Class | Class A |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole (0% N) |
| Protection | 0% neutral protection |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | 50C T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |