Eaton PDG36M0300VFAL
SKU: CS4963426MPN: PDG36M0300VFALAlternate Part #: 81C6169M06UPC/EAN: 786689316457
Product Details
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole (60% N), 300A, 65kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Adj) TU, Std Term Load Only (PDG3X4TA350)
Attributes
| Amperage Rating | 300 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Four-pole (60% N) |
| Protection | 60% protected neutral pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Series | Power defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |