Eaton PDG33P0250P3MK
SKU: CS4953516MPN: PDG33P0250P3MKAlternate Part #: 81C6662P06UPC/EAN: 786679929544
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 250A, 100kA/480V, PXR25 LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Line Only (PDG3X3TA350)
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 100 kAIC @480V (UL) 200 kAIC @240V (UL) 200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) 40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 65 kAIC @600V (UL/CSA) 20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | PXR 25 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |