Eaton PDG33P0250P2WJ
SKU: CS4953503MPN: PDG33P0250P2WJAlternate Part #: 81C6624P07UPC/EAN: 786679465851
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 250A, 100kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA350)
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 200 kAIC @240V (UL) 100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) 40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 65 kAIC @600V (UL/CSA) 22 kAIC Icu @250 Vdc 20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC) 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 100 kAIC @480V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | PXR 25 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |