Eaton PDG33N0600E2XL
SKU: CS4952287MPN: PDG33N0600E2XLAlternate Part #: 81C6751N17UPC/EAN: 786687072287
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 600A, 85kA/480V, PXR20 LSI w/ CAM Link, ZSI and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Class | Class A |
| Communication | CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 150 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / CAM / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Rating | 600 A |
| Trip Type | PXR 20 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |