Eaton PDG33N0125E2MJ
SKU: CS4951382MPN: PDG33N0125E2MJAlternate Part #: 81C6616N06UPC/EAN: 786679470756
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 125A, 85kA/480V, PXR20 LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA300)
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 85 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 150 kAIC @240V (UL) 20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 70 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 85 kAIC @480V (UL) 70 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @440V (IEC) 50 kAIC @600V (UL/CSA) 65 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 143 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 150 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 330 kAIC Icm @240V (IEC) 35 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 125 A |
| Trip Type | PXR 20 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |