Eaton PDG33M0400E2NJ
SKU: CS4950253MPN: PDG33M0400E2NJAlternate Part #: 81C6616M21UPC/EAN: 786679515297
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$3,874.42
UnitAvailable on backorder
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A, 65kA/480V, PXR20 LSI TU, Std Line Load Term (PDG3X3TA400)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 100 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 400 A |
| Trip Type | PXR 20 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Max | 600 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4950253 |
|---|---|
| MPN | PDG33M0400E2NJ |
| Alternate Part # | 81C6616M21 |
| UPC/EAN | 786679515297 |



