Eaton PDG33M0250E4CL
SKU: CS4950000MPN: PDG33M0250E4CLAlternate Part #: 83C5664M07UPC/EAN: 786679871874
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 250A, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ CAM Link and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA350)
Attributes
| Amperage Rating | 250 A |
| Class | Class A |
| Communication | CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 15 kAIC Icu/ 7.5 kAIC Ics/ 31.5 kAIC Icm @690V (IEC) 50 kAIC Icu/ 30 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 70 kAIC Icu/ 53 kAIC Ics/ 154 kAIC Icm @380-415V (IEC) 65 kAIC @480V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc 50 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 105 kAIC Icm @440V (IEC) 35 kAIC @600V (UL/CSA) 30 kAIC Icu/ 15 kAIC Ics/ 63 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 100 kAIC Icu/ 100 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @240V (IEC) 100 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | CAM / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Rating | 250 A |
| Trip Type | PXR 20 LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |