Eaton PDG33MH400E4RK
SKU: CS4949406MPN: PDG33MH400E4RKAlternate Part #: 81C6720M09UPC/EAN: 786679957639
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A-High, 65kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ Relays, Std Term Line Only (PDG3X3TA401H)
Attributes
| Amperage Rating | 400A High Override |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Rating | 400 A high override |
| Trip Type | PXR 20 LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |