Eaton PDG33MH400E3ZJ
SKU: CS4949393MPN: PDG33MH400E3ZJAlternate Part #: 81C6118M12UPC/EAN: 786679566718
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A-High, 65kA/480V, PXR20 LSIG w/ ZSI and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA401H)
Attributes
| Amperage Rating | 400A High Override |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 65 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 100 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 400 A high override |
| Trip Type | PXR 20 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |