Eaton PDG33K0600P8DN
SKU: CS4948962MPN: PDG33K0600P8DNAlternate Part #: 83C5049K01UPC/EAN: 786679525593
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 600A, 50kA/480V, PXR25 LSI Motor Protection w/ Modbus RTU, CAM Link and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU and CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 85 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / Relays / CAM |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 25 Motor Protection LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |