Eaton PDG33K0600P4MN
SKU: CS4948934MPN: PDG33K0600P4MNAlternate Part #: 83C5044K10UPC/EAN: 786679524824
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 600A, 50kA/480V, PXR25 ARMS LSI w/ Modbus RTU and Relays, No Terminals
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | No Terminals |
| Trip Type | PXR 25 LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |