Eaton PDG33K0600E3WJ
SKU: CS4948833MPN: PDG33K0600E3WJAlternate Part #: 81C6118K16UPC/EAN: 786679516645
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 600A, 50kA/480V, PXR20 LSIG w/ Modbus RTU, ZSI and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / Modbus / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 600 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG |
| Voltage Rating | 600 Vac |