Eaton PDG33K0400E5XJ
SKU: CS4948599MPN: PDG33K0400E5XJAlternate Part #: 81C6622K17UPC/EAN: 786679403198
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$4,827.22
UnitAvailable on backorder
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A, 50kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ CAM Link, ZSI and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA400)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global |
| Class | Class A |
| Communication | CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | ZSI / CAM / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Rating | 400 A |
| Trip Type | PXR 20 LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Max | 600 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4948599 |
|---|---|
| MPN | PDG33K0400E5XJ |
| Alternate Part # | 81C6622K17 |
| UPC/EAN | 786679403198 |



