Eaton PDG33KH400E5ML
SKU: CS4947712MPN: PDG33KH400E5MLAlternate Part #: 81C6757K08UPC/EAN: 786679991848
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A-High, 50kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA401H)
Attributes
| Amperage Rating | 400A High Override |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Rating | 400 A high override |
| Trip Type | PXR 20 LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |