Eaton PDG33KH400E4RL
SKU: CS4947692MPN: PDG33KH400E4RLAlternate Part #: 81C6755K09UPC/EAN: 786679946329
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$4,353.51
UnitAvailable on backorder
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A-High, 50kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA401H)
Attributes
| Amperage Rating | 400A High Override |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 50 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 85 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Rating | 400 A high override |
| Trip Type | PXR 20 LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Max | 600 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4947692 |
|---|---|
| MPN | PDG33KH400E4RL |
| Alternate Part # | 81C6755K09 |
| UPC/EAN | 786679946329 |



