Eaton PDG33GH400E4CL
SKU: CS4945955MPN: PDG33GH400E4CLAlternate Part #: 81C6755G07UPC/EAN: 786679978368
Eaton Power Defense molded case circuit breaker






$4,147.63
UnitAvailable on backorder
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A-High, 35kA/480V, PXR20 ARMS LSI w/ CAM Link and Relays, Std Term Load Only (PDG3X3TA401H)
Attributes
| Amperage Rating | 400A High Override |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global |
| Class | Class A |
| Communication | CAM Link |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 35 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 65 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | CAM / Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Rating | 400 A high override |
| Trip Type | PXR 20 LSI w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |
| Voltage Rating Max | 600 VLT |
| Voltage Rating Max Uom | VLT |
| Voltage Rating Uom | VLT |
Specifications
| SKU | CS4945955 |
|---|---|
| MPN | PDG33GH400E4CL |
| Alternate Part # | 81C6755G07 |
| UPC/EAN | 786679978368 |


