Eaton PDG33F0400P8MK
SKU: CS4945233MPN: PDG33F0400P8MKAlternate Part #: 81C6668F10UPC/EAN: 786679688311
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A, 25kA/480V, PXR25 LSI Motor Protection w/ Modbus RTU and Relays, Std Term Line Only (PDG3X3TA400)
Attributes
| Amperage Rating | 400 A |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 35 kAIC @240V (UL) 10 kAIC Icu @250 Vdc |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Type | PXR 25 Motor Protection LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |