Eaton PDG33FH400E5RK
SKU: CS4944260MPN: PDG33FH400E5RKAlternate Part #: 81C6722F09UPC/EAN: 786679880012
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 400A-High, 25kA/480V, PXR20 ARMS LSIG w/ Relays, Std Term Line Only (PDG3X3TA401H)
Attributes
| Amperage Rating | 400A High Override |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 10 kAIC Icu @250 Vdc 35 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Terminals Line Only |
| Trip Rating | 400 A high override |
| Trip Type | PXR 20 LSIG w/ARMS |
| Voltage Rating | 600 Vac |