Eaton PDG33FH250P2MJ
SKU: CS4944010MPN: PDG33FH250P2MJAlternate Part #: 81C6124F02UPC/EAN: 786679544754
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Three Pole, 250A-High, 25kA/480V, PXR25 LSI w/ Modbus RTU and Relays, Std Line Load Term (PDG3X3TA401H)
Attributes
| Amperage Rating | 250A High Override |
| Class | Class A |
| Communication | Modbus RTU |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 25 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @380-415V (IEC) 18 kAIC Icu/ 5 kAIC Ics/ 37.8 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 14 kAIC @600V (UL/CSA) 35 kAIC Icu/ 35 kAIC Ics/ 73.5 kAIC Icm @240V (IEC) 10 kAIC Icu @250 Vdc 25 kAIC @480V (UL) 35 kAIC @240V (UL) 20 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 25 kAIC Icu/ 20 kAIC Ics/ 52.5 kAIC Icm @440V (IEC) |
| Number Of Poles | Three-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Special Features | Modbus / relays |
| Switch Off Technique | Electronic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | PXR 25 LSI |
| Voltage Rating | 600 Vac |