Eaton PDG32P0350TFAJ
SKU: CS4943800MPN: PDG32P0350TFAJAlternate Part #: 81C6600P09UPC/EAN: 786679469941
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 350A, 100kA/480V, T-M (Fxd-Adj) TU, Std Line Load Term (PDG3X2TA350)
Attributes
| Amperage Rating | 350 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 22 kAIC Icu @250 Vdc 100 kAIC @480V (UL) 100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC) 65 kAIC @600V (UL/CSA) 200 kAIC @240V (UL) 200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |