Eaton PDG32F0150VFAJ
SKU: CS4943250MPN: PDG32F0150VFAJAlternate Part #: 83C5680F03UPC/EAN: 786689306328
Eaton Power Defense molded case circuit breaker
UnitAvailable on backorder
Product Details
Eaton Power Defense Globally Rated, Frame 3, Two Pole, 150A, 25kA/480V, 50C Cal T-M (Fxd-Adj) TU, Std Line Load Term (PDG3X2TA300)
Attributes
| Amperage Rating | 150 A |
| Calibration | 50C Calibration |
| Circuit Breaker Frame Type | Complete breaker |
| Circuit Breaker Type | PD3 Global |
| Class | Class A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 25 kAIC at 480 Vac |
| Number Of Poles | Two-pole |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Series | Power defense |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Line and Load |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |