Eaton PDG30P0600TFAL
SKU: CS4943224MPN: PDG30P0600TFALAlternate Part #: 81C6738P02UPC/EAN: 786679828878
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole (0% N), 600A, 100kA/480V, T-M (Fxd-Adj) TU, Std Term Load Only (PDG3X4TA630)
Attributes
| Amperage Rating | 600 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 22 kAIC Icu @250 Vdc 200 kAIC @240V (UL) |
| Number Of Poles | Four-pole (0% N) |
| Protection | 0% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |