Eaton PDG30P0125TFAL
SKU: CS4943144MPN: PDG30P0125TFALAlternate Part #: 83C5647P02UPC/EAN: 786679823255
Product Details
Power Defense Globally Rated, Frame 3, Four Pole (0% N), 125A, 100kA/480V, T-M (Fxd-Adj) TU, Std Term Load Only (PDG3X4TA300)
Attributes
| Amperage Rating | 125 A |
| Frame | 3 |
| Interrupt Rating | 100 kAIC at 480 Vac |
| Interrupt Rating Range | 200 kAIC Icu/ 150 kAIC Ics/ 440 kAIC Icm @240V (IEC) 40 kAIC Icu/ 25 kAIC Ics/ 84 kAIC Icm @525V South Africa (IEC) 200 kAIC @240V (UL) 22 kAIC Icu @250 Vdc 20 kAIC Icu/ 10 kAIC Ics/ 42 kAIC Icm @690V (IEC) 85 kAIC Icu/ 40 kAIC Ics/ 187 kAIC Icm @480V Brazil (IEC) 100 kAIC Icu/ 50 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @440V (IEC) 100 kAIC Icu/ 70 kAIC Ics/ 220 kAIC Icm @380-415V (IEC) 65 kAIC @600V (UL/CSA) 100 kAIC @480V (UL) |
| Number Of Poles | Four-pole (0% N) |
| Protection | 0% neutral protection |
| Rated Operation Voltage Ue At Ac Max | 600.0000 |
| Switch Off Technique | Thermomagnetic |
| Terminals | Standard Terminals Load Only |
| Trip Type | T-M (Fxd-Adj) TU |
| Voltage Rating | 600 Vac |